Tutum, yatırım ve türk malları haftası

foto1
Belge form dökümanlar evrak
foto1
Windows word excel powerpoint access frontpage ms paint
foto1
Soru bankası tüm sınıflar branşlar için sorular bilgisayar testleri
foto1
Eba zümre plan hem zümre ve planları
foto1
Açıklamalı atasözleri ve deyimler biyografiler il il Anadolu efsanleri
Atama sorgu zümre eba sivil savunma öğretmen ders kitapları hem gorev dağılımı öğretmen nobet çizelgesi çevre formu çalışma programı arşiv açık öğretim osym teog yök duyuru trafik işaretleri sözler bilmeceler deprem beynimiz çocuğa dini bilgiler sorular cevaplar verimli ders çalışma burs verenler üniversiteler güvengen davranış meb yüz eser sınav soru cevap amerikanın keşfi soykırım Türk tarihi devletleri eğitim motivasyon videoları word excel point mspaint wordart program yazılım donanım skype ascii dos outlook internet frontpage .Read More...

Bizim Okul

İdareci öğretmen ve öğrencilere yönelik bir eğitim sitesi

Tesadüf Değil

Erkeklerin ‘’erkekliği ve erkeklerin ürettiği şiddeti’’ sorgulayarak, yaşanmışlıklarla konuşmaya başlamasının neden çok önemli olduğunu ve kendi açımdan bunun beni korkuttuğunu vurgulamak isterim.Devamı için

...

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Tutum, yatırım ve türk malları haftası
(12–18 Aralık)

Günlük yaşamımızda, pek çok eşya, araç gereç ve besin maddelerine ihtiyaç duyuyoruz. Yurdumuzda çok nitelikli mallar üretilmektedir. Bu gün evimizde işyerimizde kullandığımız araçlar, televizyonlar otomobiller, makineler, buzdolapları yurdumuzda üretilmektedir. Her tür besin maddesi ise yurdumuzda bolca yetiştirilmektedir.

Yurdumuzda üretilen malların çoğu, yurt içinde pazarlanıyor, bir kısmını da dış ülkelere satılıp, döviz girdisi sağlanıyor. Ülkeye giren döviz ihtiyaç duyulan malların ithalatında kullanılıyor.

Hızla artan ülke nüfusunun ihtiyaçlarını karşılamak, yeni iş sahaları açmak, alt yapı yatırımlarını gerçekleştirmek, yeni doğan ve eğitim çağına gelen çocuklara okuma imkânı  sağlamak için çok çalışmalıyız. Paramızı ölçülü harcamalıyız, eşya ve elbiselerimizi temiz tutmalı tutumlu olmalıyız her tür savurganlıktan kaçınmalıyız. Besinlerimizi ihtiyacımıza göre düzenli ve sağlığa uygun bir şekilde almalıyız. Boşa kesinlikle besinlerimizi atmamalı savurganlıktan kaçınmalıyız. Sağlığımıza dikkat etmeli hasta olmamaya dikkat etmeliyiz. En büyük sermayemiz olan zamanımızı çok iyi değerlendirmeli boşa vakit harcamamalıyız. Zamanımızı dinlenme eğlenme çalışma uyku olarak düzenlemeliyiz.

Atatürk 1923 yılında İzmir İktisat Kongresini topladı. Bu kongrede yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararlaştırıldı. Dönemin başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929 tarihinde T.B.M.M.’de bir konuşma yaptı. Konuşmasında ulusal ekonomi, yerli malı ve tutumlu olma konularını anlattı.

12 Aralığı kapsayan hafta “Tutum Yatırım ve Türk Malları Haftası” olarak kutlanmaktadır. Cumhuriyet döneminde temelleri atılan kendi kendine yeter bir toplum olmadaki ilk adım bugün de devam etmektedir.

Tutum ve yatırım alışkanlığı küçük yaşlarda kazanılır. Ders araçlarını, giysilerini, harçlığını tutumlu kullanan çocuk bu güzel alışkanlığı büyüyünce de devam ettirir. Küçükken boşa akan su musluğu, gereksiz yanan lambayı kapatan çocuk bu güzel alışkanlığı büyüyünce de devam ettirir. Okul çağlarında zamanı iyi değerlendirme alışkanlığı kazanan insan bu huyundan vazgeçmez. O nedenle çocukları küçük yaşlarda tutumlu olmaya özendirmeliyiz.

Tasarruf yapmak, milli kaynakların işletilmesi, yerli fabrikalar kurulması, paranın dış ülkelere gitmesini önlemek, temel tüketim maddelerini öz kaynaklardan karşılamak, ekonomimizi geliştirmek bu haftanın belli başlı amaçları içindedir.

Okullarımızda 12 – 18 Aralık tarihleri arasında kutlanan bu haftada tutum, yatırım ve Türk malları hakkında bilgi verilir. Şiirler okunur, konuşmalar yapılır, skeçler ve oyunlar oynanır. Yerli mallarımız tanıtılmaya çalışılır. Yurdumuzda üretilen tarım ürünleri ve gıda maddelerinden temin edebildiklerimiz sınıfa getirilerek tanıtılır ayrıca öğrencilere dağıtılarak alamayanların almasına ve arkadaş ortamında paylaşımın ve dayanışmanın nasıl yapılması gerektiği konusunda hepimizin eğitilmesine çalışılır.

Tutumlu çocuk

Damla damla akan sudan,

Koca göller dolup taşar.

Tutumsuzlar kalır yolda,

Tutumlular dağı aşar.

Biz tutumlu çocuklarız,

Para dolu kumbaramız.

İnsan olan, kara günde,

Kimseye el açmamalı.

Çalışmalı, kazanmalı,

Hiçbir işten kaçmamalı.

Biz tutumlu çocuklarız,

Para dolu kumbaramız.

Hakkı Sunat

Yerli malı

Eğer avuç açmamak,

İstersen hiç kimseye,

Muzu, hurmayı, bırak;

Üzümü, inciri ye.

Ey Türk kızı, Türkoğlu,

Budur kurtuluş yolu.

Fındık, ceviz, hepsi var;

Yok, eşi yün, ipeğin,

Yurduna sevgisi var;

Yerli malı giyenin.

Ey Türk kızı, Türkoğlu,

Budur kurtuluş yolu.

Vatanımız bu toprak,

Cennet gibi her yanı,

Yerli malı kullanmak,

Kurtaracak vatanı.

Ey Türk kızı, Türkoğlu,Budur kurtuluş yolu.

Nafiz Edgüer

Cırcır böceği ile karınca

Cırcırböceği çaldı saz, bütün yaz,
Derken kış da geldi çattı.
Bizimkinden şafak attı.
Baktı ki yok yiyecek.
Ne bir sinek, ne bir böcek.

Kalktı karıncaya gitti.
Yandı, yakıldı, ah etti.
Üç beş buğdaydan ne çıkar,
Gelecek mevsime kadar....
Birkaç tane borç istedi.
"İnayet buyurun,dedi.
Eylüle kalmaz öderim."

İşin kötüsü karınca
Borca hiç alışmamıştı.
Bu ricaya çıkıştı:
-"Ne yaptınız yaz boyunca?"
-"Ne mi yaptım?Saz çaldım saz!"
-"Ya öyle  mi?Demek ki siz
Yazı sazla geçirdiniz,
Şimdi de oynayın biraz!"

La Fontain

EKMEK

Çiftçi sürer tarlayı,

Sonra eker buğdayı,

Boy verir azar azar,

Saplar gittikçe uzar.

Başaklar olgunlaşır,

İçleri dolgunlaşır.

Yazın artınca sıcak,

Sararır her bir başak.

Biçerler ekinleri,

Şenlenir harman yeri.

Olup bitince harman,

Ayrılır buğday saptan.

Bitmedi işler gene,

Oradan değirmene,

Buğdayı götürürler.

Değirmen taşı döner,

Ezer un yapar bunu.

Fırınlar alır unu,

Su, maya kor yoğurur,

Yapar bir güzel hamur,

Sonra fırına atar,

Pişirir, bize satar.

Güzel kokulu ekmek,

Olmaz seni sevmemek,

Sensin yemeklere baş,

Her yemeğe arkadaş.

Hasan Ali YÜCEL

..

Sorunların geride kalmasına izin vermeyeceğiz

Kahveci: 1 Mayıs’ta gerçek sorunların geride kalmasına izin vermeyeceğiz

Kamu çalışanlarının sorunları ve 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününe ilişkin değerlendirmelerde bulunan Genel Başkanımız Önder Kahveci, “1 Mayıs’ta Anıtkabir’de olacağız. 1919 ruhunu yeniden canlandıracağız” dedi. Kahveci, “Emeğin alın terinin sorunların tartışılması gereken bir gün 1 Mayıs ama maalesef bu olmuyor. Her yıl farklı yerlerde yaşanan bazı görüntülere şahit oluyoruz. Basında bu görüntüler öne çıkıyor ve ne yazık ki gerçek sorunlar geride kalıyor. Devamı

Yeni O.O. Geçiş Sistemi Velilerden Geçemedi!

egitim senYeni Ortaöğretime Geçiş Sistemi Velilerden Geçemedi!

Tarih: 03 Mayıs  

TEOG sınavının kaldırılmasının ardından hemen uygulamaya konulacağı duyurulan yeni ortaöğretime geçiş sınavı hakkında velilerin görüşlerine başvurduk. Web sayfamızdan duyurduğumuz ankete katılan 1372 velinin düşüncesine göre, yeni ortaöğretime geçiş sistemi sınıfta kaldı. Devamı

Lütfen Paylaşalım

.

site ekle site ekle http://www.iyisayfa.net/