İlköğretim Haftası

foto1
Belge form dökümanlar evrak
foto1
Windows word excel powerpoint access frontpage ms paint
foto1
Soru bankası tüm sınıflar branşlar için sorular bilgisayar testleri
foto1
Eba zümre plan hem zümre ve planları
foto1
Açıklamalı atasözleri ve deyimler biyografiler il il Anadolu efsanleri
Atama sorgu zümre eba sivil savunma öğretmen ders kitapları hem gorev dağılımı öğretmen nobet çizelgesi çevre formu çalışma programı arşiv açık öğretim osym teog yök duyuru trafik işaretleri sözler bilmeceler deprem beynimiz çocuğa dini bilgiler sorular cevaplar verimli ders çalışma burs verenler üniversiteler güvengen davranış meb yüz eser sınav soru cevap amerikanın keşfi soykırım Türk tarihi devletleri eğitim motivasyon videoları word excel point mspaint wordart program yazılım donanım skype ascii dos outlook internet frontpage .Read More...

Bizim Okul

İdareci öğretmen ve öğrencilere yönelik bir eğitim sitesi

Tesadüf Değil

Erkeklerin ‘’erkekliği ve erkeklerin ürettiği şiddeti’’ sorgulayarak, yaşanmışlıklarla konuşmaya başlamasının neden çok önemli olduğunu ve kendi açımdan bunun beni korkuttuğunu vurgulamak isterim.Devamı için

...

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

İLKÖĞRETİM HAFTASI
(Eylül ayının 3. Haftası)


Eylül ayının üçüncü haftası okulların açıldığı ilk gün ile başlayan haftayı tüm yurtta İlköğretim haftası olarak kutluyoruz. Hafta boyunca eğitimle ilgili tanıtım ve etkinliklere yer verilir. Eğitimin önemini anlatan şiirler okunur ve konuşmalar yapılır.

Bir ülkedeki halkın kültür ve kalkınmışlık düzeyi o ülke insanlarının okuryazar oranı ile ölçülür. Hiç bir kalkınmış ülkede okuryazar oranı düşük değildir, tam aksine okuryazar oranları en yüksek düzeylerdedir. I.Dünya Savaşı ve ardından gelen Türk Kurtuluş savaşı bizim millet olarak okuryazar açısından en geri milletler arasında olmamıza yol açmıştır. Cumhuriyetin ilanı ardından tüm yurtta büyük bir okuma ve yazma hamlesi başlatılmış ve Her Türk vatandaşına ilköğrenim ücretsiz ve zorunlu hale getirilerek bu alandaki eksiklikler giderilmeye çalışılmıştır.

Yurdumuzda İlköğretim parasız ve mecburidir. Mecburi öğrenim çağı 6 – 14 yaşları arasındadır ve sekiz yıldır. Ayrıca yetişkinlere yönelik zaman zaman eğitim çalışmaları düzenlenerek halkın büyük oranda okuryazar olmasına çalışılmıştır ve çalışılmaktır.

Okulların açıldığı hafta, ilköğretim okullarımızda İlköğretim Haftası olarak kutlanır. Genel olarak bu hafta, Milli Eğitim Bakanı'nın radyo, televizyon konuşması ile açılır. Okullarımızda törenler düzenlenir. Törende konuşan okul müdürü ve öğretmenler; Eğitimin ve öğretimin değerini, yararlarını anlatırlar. Okuma - yazma bilmenin önemi üzerinde dururlar. Öğrencilerden okula yeni başlayanlar, düşüncelerini anlatırlar. Gerçekten, birey olarak başarılı olmak için en başta okumayı ve yazmayı öğrenmek zorundayız. Bilmediklerimizi okuyarak öğreniriz. Kişilerin, önce kendisine, sonra aile ve çevresine sonrada yurduna ve insanlığa faydalı olması ancak okumakla mümkündür. Okuma - yazma bilmeyen bir kişinin bilgili olması düşünülemez.

Bize yaşam boyu gerekli olan bilgi ve becerilerin temeli ilköğretimde atılır. İlköğretim Haftası; bu gerçeklerin konuşulduğu, ilköğretimin, okuma - yazma öğrenmenin kişiye, topluma sağladığı yararların anlatıldığı bir haftadır.

Öğrenme, iyiyi kötüden, faydalıyı zararlıdan, doğruyu yanlıştan ayırmamızı sağlar. Bilgisiz, eğitimsiz insanlar daha çok suç işleme ve daha fazla yanlış yapma eğilimindedirler.

İlköğretimin temel amacı olan vatandaşlarımıza okuma yazmayı öğretmek, gün olacak hem vatandaşlarımızı istenilen düzeye yükseltecek hemde ülkemizin sosyal refah ülkesi olmasında önemli bir rol oynayacaktır.

İkinci Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü'nün dediği gibi " İlköğretim davası insan olma, ulus olma davasıdır."

İlköğretim haftası ile hem eğitimin önemi anlatılmaya çalışılırken aynı zamanda eğitim kurumlarının  eksikliklerinin giderilmesine ve eğitime hazır hale getirilmesine çalışılır.

İlköğretim haftamız hepimize kutlu olsun

İlköğretim haftası

Değerli öğretmen arkadaşlarım, sayın veliler, sevgili öğrenciler,

Her yıl Okulların açıldığı İlk haftayı İlköğretim haftası olarak kutluyoruz.

İlköğretim haftasının kutlandığı bu günde, Atatürk’ün bize hedef gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyinin ancak bilgi ile mümkün olacağının bilinciyle 2010-2011öğretim yılına başlıyoruz

Hepimize kutlu olsun!..

Yeni bir eğitim yılının ilk gününde, sizlerle birlikte olmanın, Türkiye'nin    aydınlık geleceği olan çocuklarımızı yetiştirecek değerli öğretmenlerimizle ve  ülkemizin geleceği çocuklarımızla birlikte olmanın farklı  heyecanı ve gururu içinde sizleri saygıyla selamlıyorum.

İLKÖĞRETİM, öğrencileri ilgi ve yetenekleri doğrultusunda hayata ve üst öğrenime hazırlayan; 6-14 yaşları arasında zorunlu eğitim çağını kapsar. Cumhuriyetimizin kuruluşundan itibaren Başöğretmen ATATÜRK’ÜN önderliğinde başlatılan okuma-yazma ve eğitim seferberliği 80 yıl geçmesine rağmen devam etmektedir. Atatürk'ün Türk ulusuna hedef olarak gösterdiği çağdaş ülkeler seviyesine ulaşmanın tek yolu toplumun eğitilmesinden geçer. Bu nedenle İlköğretim Haftası 83 yıldan beri ülkemizde anlamını artırarak kutlanmaktadır.

Saygıdeğer Veliler;

Devletimizin, öğretmenlerimizin ve sizin ortak amacı öğrencilerimizi geleceğe en donanımlı şekilde hazırlayabilmektir. Bu ortak amacı gerçekleştirmede sizlerin görevi Öğretmeninize, öğrencinize, okulunuza sahip çıkmak ve desteklemektir. Bu nedenle sürekli okullarınızı, öğretmenlerinizi ziyaret ediniz. Öğrencinizle ilgili olunuz. Öğrencinizin yalnızca öğretim yönünden değil, eğitim yönünden de gelişmesi için imkânlarınızı sonuna kadar kullanınız.

Sözlerimi Atatürk' ün Söylevinde yer alan ve bize eğitim anlayışımız açısından ışık tutan hedef gösteren şu sözleriyle son veriyorum; "Milli Eğitim ülkümüz, Türk milletinin bütün fertlerini kaderde, kıvançta ve tasada ortak, bölünmez bir bütün halinde milli şuur etrafında toplamak; milli, insani, ahlaki üstün değerlerini geliştirmek ve milletimizi hür ve demokratik düşüncenin hakim olduğu ve kişisel teşebbüse ve toplum sorumluluğuna değer veren bir hava içinde bilgi, teknik, güzel sanatlar ve ekonomi bakımından çağdaş uygarlığın yapıcı, yaratıcı, seçkin bir ortağı haline getirmektir"

2010–2011 Eğitim-Öğretim yılının, veli, öğrenci, öğretmen, yönetici ve Milletimize hayırlı olmasını diler, sevgi ve saygılarımı sunarım.

İlköğretim Haftası kutlu olsun.

Bir on ve yüz yıl

Düşünüyorsan bir yılı hiç durma tohum ek!

Tasarlıyorsan on yılı, hemen bir ağaç dik!

Yüz yıllık zamansa, başla halkı eğit!

Ekersen bir defa tohum, bir ürün alırsın.

Dikersen bir sefer ağaç, on defa alırsın.

Eğitirsen milleti sen, yüz olur ürünün.

Birine balık ver, doyar bir defalık.

Öğret balık tutmasını doysun her defalık.

(Bin Yıl Önceki Bir Çin Şiiri)

Okula dönüş

Okuldan çıkınca akşamları,
Hüzünlü hüzünlü bakar arkamdan,
Sınıfımın kara tahtası.
Okuldan çıkınca akşamları,
Bana arkadaşlık eder yollarda,
Kuş sesleri, bahar havası.

Okuldan çıkınca akşamları,
Beni karşılamaya gelir uzaktan,
Mahallenin küçük çocukları.
Biri çantamı alır elimden,
Bir başkası sefer tasımı.

Okuldan çıkınca akşamları,
Hep bakar pencerelerinden,
Komşu kadınları.

Şükrü Enis Regü

 

Okulum

Evimden, ocağımdan,

Seni çok seviyorum.

Bize her şeyi sunan,

Sensin güzel okulum.

Evimde annem, babam,

Birde kardeşlerim var.

Senin sıcak koynunda,

Yüzlerce kardeş yaşar.

Ne kadar sevdiğimi,

İmkân yok anlatamam.

Nasıl döksem içimi,

Bilmem ki güzel yuvam?

İ.Hakkı Talas

Okulum

Öğrenci oldum,

Seninle doldum,

Cici okulum.

Ne mutlu bana,

Kavuştum sana,

Güzel okulum.

Bilgi seninle,

Gönlüm sevginle,

Benim okulum.

H.Rafet Tanışık

Okul yolunda

Umutlar yürür,

Okul yolunda.

Yarınlar büyür,

Okul yolunda.

Kitap elimde,

Okul dilimde.

Düşüm düşüncem,

Okul yolunda.

Minik başıma,

Birkaç yaşıma.

Dünyalar sığar,

Okul yolunda.

Küçüktür yaşım,

Büyüktür düşüm.

Benim gülüşüm,

Okul yolunda.

Düşünemezdim,

Konuşamazdım.

Okuyup yazdım,

Okul yolunda.

Yürürüm şimdi,

Yarın koşarım.

Tam olur yarın,

Okul yolunda.

Şerif Ertuna

Okula dönüş

Gezdik, eğlendik, koştuk bütün yaz

Ah ne güzeldi dereler, dağlar,

Topladık, yedik vişne, dut, kiraz,

Ah ne şirindi bahçeler, bağlar,

Bugün uslandı dünkü yaramaz,

Artık sekiz ay çalış, oku, yaz.

Fazlası eder çocuğu haylaz,

Dört ay eğlence yeter bize,

Ne tatlı, ne hoş geçti bütün yaz,

Gidelim artık okulumuza.

Bugün uslandı dünkü yaramaz,

Artık sekiz ay çalış, oku , yaz.

Çocuğuz, ama biliriz ki yaz,

Saf hava, uyku, su , oyun demek

Böyle olursa hastalık olmaz,

Okul açıldı, başladı emek.

Bugün uslandı dünkü yaramaz,

Artık sekiz ay çalış, oku, yaz.

Aka GÜNDÜZ

       Atatürk’ün eğitim ve öğretimle ilgili görüşleri

       Çocuklarımız ve gençlerimiz yetiştirilirken onlara özellikle varlığı ile, hakkı ile, birliği ile çatışan ve tüm yabancı öğelerle savaşma gereği ve ulusal değerleri tam bir coşku ile, her karşıt düşünce önünde şiddetle ve özveriyle savunma zorunluluğu iyice öğretilmelidir (1921). (Atatürk’ün Milli Eğitimimizle İlgili Düşünce ve Buyrukları - TDK - 1970)

Geleceğe hazırlanan yurt çocuklarına hiçbir güçlük karşısında boyun eğmemelerini, olanca güçleriyle bıkmadan ve yılmadan çalışmalarını ve okumakta olan çocuk­larımızın ana babalarına da yavrularının öğrenimlerini bitirmeleri için ellerinden gele­ni esirgememelerini öğütlerim. Mustafa Kemal-1921

Milli eğitim alanında ne pahasına olursa olsun tam bir başarıya ulaşmak gerektir. Kurtuluş ancak bu yolla olur. M. Kemal - 1922

Milli eğitim politikamızın temel ilkesi, bilgisizliğin yok edilmesidir. Bu yapılmadıkça yerimizdeyiz... Yerinde duran bir şeyse geri gidiyor demektir. M. Kemal- 1922

Eğitimdir ki, bir ulusu ya Özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatır ya da tutsaklığa ve düşkünlüğe sürükler. (Atatürk)

Herkesin kendine göre bir zevki vardır: Kimi bahçe ile uğraşmak; güzel çiçekler yetiştirmek ister; kimi de adam yetiştirmekten hoşlanır. (Atatürk)

İlköğretimin yayılması için, sade ve kullanışlı Önlemler almak zorundayız.  İlköğretimde amacımız, bunun genel olmasını bir an Önce gerçekleştirmektir. Bu sonuca varmak, ancak aralıksız önlem almakla ve bunları sistemli uygulamakla sağlanır. Ulusumuzun başlıca işi olarak, bu konuda direnmeyi gerekli görüyorum.        Atatürk - 1936

Eğitim işlerinde kesinlikle zafer kazanmış olmak gerekir. Bir ulusun gerçek kurtuluşu ancak bu yolla olur. Bu zaferin kazanılması için hepimizin tek bir can, tek bir düşünce olarak temeli bir program üzerinde çalışması gerekir. Bence bu programın te­mel noktaları ikidir:

1.Eğitim, toplumsal yaşamımızın gereklerine uymalıdır.

2. Eğitim, çağın gereklerine uymalıdır. M.Kemal –1922

Okul türküsü

Çok severiz biz okulu,

Kitabımız bilgi dolu.

Okur, yazar her Türkoğlu.

Yükselmenin budur yolu.

Biz okullu çocuklarız,

Hem çalışır, hem oynarız.

Kağıt, kalem, kitap, defter,

Bizi bunlar adam eder.

Öğretmeni candan dinler,

Öğreniriz pek çok şeyler,

Biz okullu çocuklarız,

Hem çalışır, hem oynarız.

Hasan Ali YUCEL

İlköğretim haftası

Okulları açıyor,
Bize neşe saçıyor,
Hafta sonu kaçıyor,
İlköğretim Haftası.

Yaşın yediyse tamam,
Okul çağın gelmiş tam,
Bize en büyük bayram,
İlköğretim Haftası.

Çocuklar seni ister,
Bilgi yolunu göster,
Bütün yurda ışık ver,
İlköğretim Haftası.

Fahrünissa ELMALI

..

Sorunların geride kalmasına izin vermeyeceğiz

Kahveci: 1 Mayıs’ta gerçek sorunların geride kalmasına izin vermeyeceğiz

Kamu çalışanlarının sorunları ve 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününe ilişkin değerlendirmelerde bulunan Genel Başkanımız Önder Kahveci, “1 Mayıs’ta Anıtkabir’de olacağız. 1919 ruhunu yeniden canlandıracağız” dedi. Kahveci, “Emeğin alın terinin sorunların tartışılması gereken bir gün 1 Mayıs ama maalesef bu olmuyor. Her yıl farklı yerlerde yaşanan bazı görüntülere şahit oluyoruz. Basında bu görüntüler öne çıkıyor ve ne yazık ki gerçek sorunlar geride kalıyor. Devamı

Yeni O.O. Geçiş Sistemi Velilerden Geçemedi!

egitim senYeni Ortaöğretime Geçiş Sistemi Velilerden Geçemedi!

Tarih: 03 Mayıs  

TEOG sınavının kaldırılmasının ardından hemen uygulamaya konulacağı duyurulan yeni ortaöğretime geçiş sınavı hakkında velilerin görüşlerine başvurduk. Web sayfamızdan duyurduğumuz ankete katılan 1372 velinin düşüncesine göre, yeni ortaöğretime geçiş sistemi sınıfta kaldı. Devamı

Lütfen Paylaşalım

.

site ekle site ekle http://www.iyisayfa.net/