foto1
Belge form dökümanlar evrak
foto1
Windows word excel powerpoint access frontpage ms paint
foto1
Soru bankası tüm sınıflar branşlar için sorular bilgisayar testleri
foto1
Eba zümre plan hem zümre ve planları
foto1
Açıklamalı atasözleri ve deyimler biyografiler il il Anadolu efsanleri
Atama sorgu zümre eba sivil savunma öğretmen ders kitapları hem gorev dağılımı öğretmen nobet çizelgesi çevre formu çalışma programı arşiv açık öğretim osym teog yök duyuru trafik işaretleri sözler bilmeceler deprem beynimiz çocuğa dini bilgiler sorular cevaplar verimli ders çalışma burs verenler üniversiteler güvengen davranış meb yüz eser sınav soru cevap amerikanın keşfi soykırım Türk tarihi devletleri eğitim motivasyon videoları word excel point mspaint wordart program yazılım donanım skype ascii dos outlook internet frontpage .Read More...

Bizim Okul

İdareci öğretmen ve öğrencilere yönelik bir eğitim sitesi

.

...

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

Her yıl kutlamakta olduğumuz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı T.B.M.M. açılış tarihi olan 23 Nisan 1920 nin yıl dönümüdür. Bizler bu günü büyük bir heyecan ve mutlulukla tüm Türk ve dünya çocukları adına kutluyoruz. Hepimize kutlu olsun.

Bu günün en büyük önemi bu tarihe kadar krallık ya da padişahlıkla yönetilen ülkemiz yönetim yetkisinin millet adına TBMM ne verilmesidir. Osmanlı imparatorluğunun yıkılmasının ardından halkı yoksul vatanı emperyalist güçler tarafından işgal edilmiş her türlü umudunu kaybetmiş bir milletin yeniden canlanarak ayağa kalkması bağımsızlığını kazanması ve ardından da Ankara’da TBMM ni açmasıdır.

Mustafa Kemal Atatürk Ulusal Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak için İstanbul’dan Samsun’a, Samsun’dan Amasya'ya, oradan Erzurum'a ve Sivas’a gitti. Sivas ve Erzurum'da kongreler toplandı. Mustafa Kemal egemenliğin ulusta olduğuna inanıyordu. Bu inançla «Ulusu yine ulusun gücü kurtaracaktır. Tek bir egemenlik vardır, o da ulusun egemenliğidir» diyordu. Yurdun dört bir yanından seçilip gelen temsilciler - milletvekilleri - Ankara'da 23 Nisan 1920 günü toplandılar.

İlk Büyük Millet Meclisi'nin toplandığı yapı Ankara'da Ulus Alan'ından istasyona giden caddenin başındadır. Bugün Kurtuluş Savaşı Müzesi olan bu yapı tek katlıdır. O yıllar ülkemiz yokluk yoksulluk içindeydi. Milletvekillerinin oturduğu sıralar bir okuldan getirildi. Meclis gaz lambası ile aydınlanıyor, soba ile ısınıyordu. Top seslerinin Ankara'da duyul­duğu zamanlarda bile meclis düzenli toplandı.

Ulusal Kurtuluş Savaşımızla ilgili bütün kararlar bu mecliste alındı. Mustafa Kemal Paşa'nın önderliğinde ulusumuz dünyaya Ulusal Kurtuluş Savaşı dersi verdi. Ezilen uluslara kurtuluş yolunu açtı. Bağımsızlık savaşının öncüsü olan kurtuluş savaşımız yeryüzünün öteki uluslarına örnek oldu.

23 Nisan 1920 ilk Büyük Millet Meclis’imizin toplandığı gündür. 23 Nisan, ulusun yönetme yetkisini kullanmaya başladığı gündür. Bu gün Milli Egemenlik Bayram’ımızdır.

23 Nisan dünyada kutlanan ilk çocuk bayramıdır. Atatürk'ün Türk çocuklarına armağan ettiği bu bayram şenliklerine son yıllarda yabancı ulus­ların çocukları da katılmaya başlamış ve yıllar geç tikçe daha canlı daha büyük ve milletlerarası bir bayram şölenine dönüşmüştür. Atatürk çocuklara çok değer verir, gezilerinde okullara uğrar, ders dinler, sorular sorardı. «Bugünün küçükleri yarının büyükleridir.» diyen Atatürk, yönetimin bayram süresince öğrencilere bırakılması geleneğini başlattı. 23 Nisan'da yönetim birimleri seçimle gelen kurullar bir süre çocuklara bırakılır. Bu güzel gelenek her yıl yinelenir. Her 23 Nisan'da yurdumuz bir bayram alanı olur. Çocuklar törenlerde konuş­malar yaparlar, şiirler okurlar. Gece fener alayları düzenlenir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı egemenliğin ulusta olduğu düşüncesinin kabul edildiği gündür. Çocuk bayramımızdır. Yarının büyükle­ri olan siz çocukların bayramıdır. Hepinize kutlu olsun.

 

DÜNYA ÇOCUK BAYRAMI

Kiminin saçı siyah,

Kiminin saçı sarı...

Ankara’da buluştu,

Dünyanın çocukları.

Her Yirmi Üç Nisan’da

Tekrarlanır bu olay.

Buluşma nedenini,

Açıklamak çok kolay.

Bu kocaman dünyada

Ülke sayısı çoktur.

Oysaki hiç birinin

Çocuk Bayramı yoktur.

Dünyanın çocukları

Yurdumuza koşuyor,

Her Yirmi Üç Nisan’da

Cıvıldaşıp coşuyor.

Türkiye konuklarla,

Kalpler sevgiyle dolsun.

Dünya Çocuk Bayramı

Herkese mutlu olsun!

Altan ÖZYÜREK

23  NİSAN

Egemenlik bizimdir.

Düğün şenlik bizimdir.

Bu esenlik bizimdir.

Geldi 23 Nisan

Coşalım, sevinelim

Süslenip giyinelim

Coşkuyla övünelim

Geldi 23 Nisan

Bayrakları alalım.

Alanlara dolalım.

Hepimiz bir olalım.

Geldi 23 Nisan.

HADİ  BESLEYİCİ

23 NİSAN

Gelince nisan

Sevinir insan

En büyük bayram

Yirmi üç nisan

Çiçekler açar,

Leylekler uçar,

Bütün çocuklar,

Bayrakla geçer.

23Nisan

Tarihlere şan....

Türk çocukları,

Gülen, konuşan.

Bu toprakları,

Bu bayrakları,

Atatürk bize,

Etti armağan.

Gelince nisan,

Sevinir insan...

En büyük bayram,

23 Nisan

Tarık Orhan

23 NİSAN

Sevinçliyiz hepimiz,

Taştı bugün neşemiz,

Eğleniriz, güleriz,

Geldi 23 Nisan!

Süsleriz biz her yanı,

Geldi çocuk bayramı,

Atatürk armağanı,

Yaşa 23 Nisan

Hakkı Ercan

..

Lütfen Paylaşalım

.

site ekle site ekle http://www.iyisayfa.net/