Güvengen davranışın öğeleri

foto1
Belge form dökümanlar evrak
foto1
Windows word excel powerpoint access frontpage ms paint
foto1
Soru bankası tüm sınıflar branşlar için sorular bilgisayar testleri
foto1
Eba zümre plan hem zümre ve planları
foto1
Açıklamalı atasözleri ve deyimler biyografiler il il Anadolu efsanleri
Atama sorgu zümre eba sivil savunma öğretmen ders kitapları hem gorev dağılımı öğretmen nobet çizelgesi çevre formu çalışma programı arşiv açık öğretim osym teog yök duyuru trafik işaretleri sözler bilmeceler deprem beynimiz çocuğa dini bilgiler sorular cevaplar verimli ders çalışma burs verenler üniversiteler güvengen davranış meb yüz eser sınav soru cevap amerikanın keşfi soykırım Türk tarihi devletleri eğitim motivasyon videoları word excel point mspaint wordart program yazılım donanım skype ascii dos outlook internet frontpage .Read More...

Bizim Okul

İdareci öğretmen ve öğrencilere yönelik bir eğitim sitesi

Tesadüf Değil

Erkeklerin ‘’erkekliği ve erkeklerin ürettiği şiddeti’’ sorgulayarak, yaşanmışlıklarla konuşmaya başlamasının neden çok önemli olduğunu ve kendi açımdan bunun beni korkuttuğunu vurgulamak isterim.Devamı için

...

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Güvengen davranışın sistematik olarak gözlenmesiyle, birçok davranış bilimcisi, güvengenlik eylemini oluşturan öğelerin var olduğu sonucunu çıkarsamıştır.

Bu öğeler şöyle sıralanabilir.

Gözle İletişim Kişiyle konuşurken onunla etkili iletişim kurabilmek ve söylenenlerin içten olduğunu anlatabilmek için, o kişiye doğrudan doğruya bakmak gereklidir.

Ancak gözle iletişim kurmada doz çok önemlidir. Karşıdaki kişiyi rahatsız edercesine gözlerinin içerisine bakmak gözlerini ondan ayırmamak hele hele Türk toplumu gibi toplumlarda, 

saldırganca bir davranış olarak nitelendirilebileceği gibi aynı zamanda, gözünün içine bakılan kişi kendinin kişisel anlamına girilmiş gibi hissedebilir.

Bedenin Duruşu Biriyle konuşurken doğrudan doğruya onun yüzüne bakılır. Dik oturulur, eğer ayakta durulursa dik durulur. Onunla ilgilenildiği mesajı karşıdaki kişiye iletilir. Omuzları büzüp oturmak daha çok çekingenliğin arkaya kaykılarak oturmaksa karşıdakinin dikkate alınmadığının ifadesidir.

Jestler Uygun jestlerin anlatılanlara eşlik etmesi, mesajı daha anlamlı kılar. Çok fazla el kol işaretiyle konuşmak etkili olmaz. Bu tür çok yapılan el kol hareketleri mesajı alan kişinin dikkatinin dağılmasına neden olabilir. Ancak, hiç jest kullanmamak mesajı yavanlaştırır. Mesajın uygun dozda el kol hareketleriyle renklendirilmesi uygun olur.

Yüz İfadesi Davranışın Güvengen olması için yüz ifadesinin de yollanan mesajla uyuşması gerekmektedir. Öfkesini anlatmak isteyen biri, eğer bunu gülerek anlatıyorsa burada bir bağdaşmazlık, tutarsızlık söz konusudur. Mesajı veren kişi farkında olmadan çiftli mesaj kullanmaktadır. Oysa Güvengen olan kişinin duygularıyla, anlatımının sözel olan mesajıyla sözel olmayan mesajının bağdaşım içinde olması gerekir.

Ses tonu fısıltı şeklinde tek düze bir ses istenileni anlatmaya nasıl yetmezse, bağırmakta diğer kişiyi savunmaya iter. Güvengen olmak istenildiğinde birey ses tonunu iyi ayarlamalıdır. Konuşurken kendisine güvendiğini ileten ancak üstünlük kurmayan bir ses tonuyla konuşmak gerekir.

Zamanlama duraksama güvengenliğin etkisini azalttığından genellikle kendiliğinden anlatım amaç olmalıdır. Ancak uygun bir zaman seçmede yargı gereklidir. Örneğin; Patrondan bir şey isterken diğerlerinin yanında onunla konuşmak, onu savunmaya itebilir. Kimi durumlarda ise, başkaları varken bir istekte bulunulduğunda kişi “hayır” ,demeğe utanabileceği için diğerlerinin yanında konuşmak daha uygun olur. Buna, duruma göre siz karara verirsiniz. İşte zamana ve zemine göre konuşma zamanlamaya örnektir.

İçerik Ne söylenildiği önemliyse de nasıl söylenildiği daha önemlidir. Bu kitabın ikinci konusunda anlatılan kralın rüyasını anımsayınız. Nasıl söylenildiği daha da önemli olduğu için, mesajı yollarken, karşıdaki kişiyi savunmaya itmeden, insanın kendini ifade etmesi gerekmektedir. Diğerlerini, küçültmek, aşağılamak gerekmez. Bir başka deyişle, saldırgan olmak gerekmez. Duyguları ifade ederek daha spontan olunabilir. Böyle yapıldığında birey güvengenlik göstermiş olur.

Güvengenlik, Çekingenlik ve Saldırganlık Karşılaştırılması

Çekingen

Güvengen

Saldırgan

Çekingen kişi kendini inkâr eder

Güvengen kişi kendini inkâr etmez

Saldırgan kişi başkalarını kırarak hiçe sayarak kendini geliştirmeye çalışır.

Duygularına karşı dürüst değildir. İstediği amaçlara ulaşamaz

Dürüsttür. Duygularını ifade eder. İstediği amaca ulaşır.

Duygularını tanımaz. İstediği amaca başkalarını kırarak ulaşır.

Başkalarının kendi adına seçim yapmasına izin verir

Kendisi adına seçim yapar.

Başkaları adına seçim yapar.

Öfke duyar kaygılıdır

Kendine güvenlidir

Kendini haklı ve üstün görür

Dr.Nilufer Voltan Acar

İnsan İlişkileri İletişim

..

Sorunların geride kalmasına izin vermeyeceğiz

Kahveci: 1 Mayıs’ta gerçek sorunların geride kalmasına izin vermeyeceğiz

Kamu çalışanlarının sorunları ve 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününe ilişkin değerlendirmelerde bulunan Genel Başkanımız Önder Kahveci, “1 Mayıs’ta Anıtkabir’de olacağız. 1919 ruhunu yeniden canlandıracağız” dedi. Kahveci, “Emeğin alın terinin sorunların tartışılması gereken bir gün 1 Mayıs ama maalesef bu olmuyor. Her yıl farklı yerlerde yaşanan bazı görüntülere şahit oluyoruz. Basında bu görüntüler öne çıkıyor ve ne yazık ki gerçek sorunlar geride kalıyor. Devamı

Yeni O.O. Geçiş Sistemi Velilerden Geçemedi!

egitim senYeni Ortaöğretime Geçiş Sistemi Velilerden Geçemedi!

Tarih: 03 Mayıs  

TEOG sınavının kaldırılmasının ardından hemen uygulamaya konulacağı duyurulan yeni ortaöğretime geçiş sınavı hakkında velilerin görüşlerine başvurduk. Web sayfamızdan duyurduğumuz ankete katılan 1372 velinin düşüncesine göre, yeni ortaöğretime geçiş sistemi sınıfta kaldı. Devamı

Lütfen Paylaşalım

.

site ekle site ekle http://www.iyisayfa.net/