Biyografiler L

foto1
Belge form dökümanlar evrak
foto1
Windows word excel powerpoint access frontpage ms paint
foto1
Soru bankası tüm sınıflar branşlar için sorular bilgisayar testleri
foto1
Eba zümre plan hem zümre ve planları
foto1
Açıklamalı atasözleri ve deyimler biyografiler il il Anadolu efsanleri
Atama sorgu zümre eba sivil savunma öğretmen ders kitapları hem gorev dağılımı öğretmen nobet çizelgesi çevre formu çalışma programı arşiv açık öğretim osym teog yök duyuru trafik işaretleri sözler bilmeceler deprem beynimiz çocuğa dini bilgiler sorular cevaplar verimli ders çalışma burs verenler üniversiteler güvengen davranış meb yüz eser sınav soru cevap amerikanın keşfi soykırım Türk tarihi devletleri eğitim motivasyon videoları word excel point mspaint wordart program yazılım donanım skype ascii dos outlook internet frontpage .Read More...

Bizim Okul

İdareci öğretmen ve öğrencilere yönelik bir eğitim sitesi

Tesadüf Değil

Erkeklerin ‘’erkekliği ve erkeklerin ürettiği şiddeti’’ sorgulayarak, yaşanmışlıklarla konuşmaya başlamasının neden çok önemli olduğunu ve kendi açımdan bunun beni korkuttuğunu vurgulamak isterim.Devamı için

...

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

lafontaineLAFONTAİNE JEAN DE

Fransız şairi. Kaynakların ve ormanların bakım ve gözetimiyle görevli bir korucunun oğlu olarak çocuk yaşta kırsal yaşamın güzelliklerini tattı, doğaya yabanıl hayvanlara ısındı, özgür ve hazlarına düşkün bir yaşama eğilim duydu, manastırda geçirdiği bir buçuk yıldan sonra babasının işini üstlendi, hukuk okuyup avukatlık hakkını kazanmasına karşın bu alanda hiç çalışmadı. Descartes'i inceledi, doğu kaynaklarından yararlandı. Edebiyat çevrelerine sokuldu, hiçbir zaman tam dost olmadığı ünlü yazarlarla tanışıklıklar içinde bulundu. Her dönemde kişisel bağımsızlığını, beğenisinin özgürlüğünü savundu. La Fontaine'in asıl yaratıcılık dönemi 1664–1674 arasındaki on yıl oldu. Öyküleri (Contes, 1665; Nouveaux Contes: Yeni öyküler, 1671) bu zaman diliminde yayımlandı; 1663'den başlayarak giriştiği masal (fabl) yazma ustalığına bu dönemde erişti; 1694'te tamamlanacak olan Fabl'lerinin ilk derlemesi 1668'de çıktı. Yedinci ve sekizinci kitaplar aynı başlıkla 1678'de çıkacak, on ikinci kitap nerdeyse başlangıçtan otuz yıl sonra tamamlanacaktır. Onun ölümsüzlüğünü sağlayan sonsuz kaynak işte bu sabırlı ve üretken emek olacaktır.1682'de Fransız Akademisine seçildi, esirgeyicisinin ölümü üzerine (1693) Hervart ailesinin yanında kaldı, yeniden Katolikliğe döndüğü ruhsal sıkıntılar arasında bedenen de zayıf düştü, hastalandı; öldüğü zaman üstünde çile gömleği vardı.

Öyküler, ağıtlar, fabllar, şiirler, başarı kazanamayan oyunlar, roman(Les Amours de Psycchei et de Cupidon: P ile C'un aşkları ) 1669 yazmış olan La Fontaine'in sanki bütün gücü hayvanlar arasında geçtiği gibi (Karga, tilki, karınca, aslan, eşek, kurt ve bitkiler ağaçlar değişik kaynaklardan insanlar arasında da olan şiirsel Fabllerine akmıştır. Bütün doğayı konuşturan bu zekâ bakışı ve edebiyat yeteneği, insan ve toplum sorunlarının hiç eskimemiş özlerini işler. Her zaman ve her toplumda geçerliği olan bir sonsuz ömür kazanır. Bütün dillere çevrildiği gibi Türkçe ’de de pek çok biçimi vardır. En başarılı Türkçe çevrileri Nazım hikmet, Orhan Veli Kanık, Sebahattin Eyüboğlu yapmıştır.

Bütün doğayı konuşturan bu zekâ bakışı edebiyat yeteneği, insan toplum sorunlarının hiç eskimemiş özlerini işler, her zaman ve her toplumda geçerliği olan bir sonsuz ömür kazanır.

LAGARİ HASAN ÇELEBİ

Türk mucit ve askeri(XVll y.y) Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesinde anlatıldığına göre, Murat lV ün kızı Kaya Sultan'ın doğduğu gece onuruna Saray Burnu'nda yapılan şenliklerde kendi icadı olan 50 okka barut macunuyla dolu ve yedi kollu bir büyük fişeğe bindi. Yardımcıları tarafından ateşlenen fişekle gökyüzüne fırlatılan mucit, uçma hünerini gösteren ilk Türk mucit oldu. Gök fişeğinin barutu bitince, önceden hazırladığı kanatları açıp Sinan Paşa sarayı önünde denize yumuşak iniş yaptı. Bu şaşırtıcı gösteri üzerine Padişah tarafından sipahi ocağına alınarak ödüllendirildi. Kırım’da Selamet Giray Han'ın buyruğunda  savaşırken vurularak öldü

LAMARCK JEAN BAPTİSTE DE MONETDE

Fransız doğa bilimcisi (Bicardie/-bazentin-Le -Petit 1744 -Paris 1829) Soylu fakat özelliğini yitirmiş bir aileden gelmektedir gelme onbir çocuktan biri. Asker olmak istemesine karşılık babası tarafından dine yönlendirildi. Babasının ölümü üzerine bıraktığı Cizvit okulundan orduya katıldıysa da sağlığının bozulması oradan ayrılmasına neden oldu. Banka memurluğu ardından ilgi duyduğu bitkiler üzerine üç ciltlik eserini hazırlama imkânı buldu. Flore Francaise bu eserin çevrede yetişen bitkileri kapsaması ve yarattığı ilgi Buffon'un (1707- 1788) desteğiyle Bilimler Akademisi'ne seçildi. Kral bahçesi diyen anılan kuruluş Ulusal doğa tarihi müzesine dönüşünce (1793) boş yer bulunmayan botanik bölümü yerine Hayvanbilim dalında profesörlüğe getirildi. Bu değişiklik onu küstürmedi. Aksine onu yaşamın evrimini araştırmaya yönlendirdi. Araştırma alanı botanik bilimi konusunda bilgisini zenginleştirdi. Botanik Ansiklopedisi ve türlerin resimleri , (poirot ile birlikte) 1783–1817,bir yandan daha geniş ufuklu çalışmalara yöneldi. Fiziksel olayların Ana Nedenleri Üzerine Araştırmalar )1794,Canlı varlıkların yapısı Üzerine araştırmalar 1802,Su bilimi(1802),Bitkilerin doğal tarihi ,(15 cilt 1803),Hayvan bilim konularındaki araştırmaları da önemli birikimlere ulaştı. Hayvanbilim felsefesi (2 cilt 1809) Omurgasız hayvanların doğal tarihi (7 cilt 1815–1822) En geniş bireşime kavuştuğu eseri İnsanın Pozitif Bilgisinin analitik sistemi (1820) Bütün bu araştırmaları kendi katkılarıyla yapan lamarck üç evliliğinde doğan sekiz çocuğu ile çok kısıntılı bir hayat sürdürmüştür. Son dönemde de gözlerinin kör olması üzerine kurutulmuş bitki koleksiyonunu elden çıkarmak zorunda kalmıştır. Çektiği maddi sıkıntı fazla olmalı ki ölümü üzerine çocukları tüm bilgi birikimi olan eserlerini elden çıkarıp satmıştır. Cenazesi Bilimler Akademisi'nce kaldırıldı.


Bitkileri incelemesi sonucunda gözlediği sonsuz tür bir değişikliğine bağlayarak yavaş yavaş beliren dönüşümcülük kuramını oluşturan Lamarck; fosiller üzerine araştırma fırsatını bulunca yaşayan türlerle göçüp gitmiş olanlar arasındaki evrim köprüsünü kurdu. Ayrıntılı sınıflandırmasını gerçekleştirdi ve bilimin getirdiği felsefe görüşünü aydınlığa çıkardı. Köklü bir eğitim almamış olması zaman zaman falso vermesine yol açmıştır. Güncel kimyanın gerçeklerini bile söyleyişi, meteoroloji olaylarının canlılar üzerindeki etkisini gözlemekle birlikte bütün etkiyi aya bağlaması, görüşlerindeki tutarsız yorumlara yol açmadı, değil. Ancak güçlü gözlemleriyle elindeki koleksiyon zenginliği onu bazı açıklamalarda doğrulara getirdi. Omurgalı omurgasız tanı sözlerini ilk olarak kullandı. Türlerin gelişiminde evrimi ilk olarak o kullanmasına karşın kilisenin etkisi onun fikirlerini yıllarca geri itmiştir.

LATİFE HANIM

latife hanımAtatürk'ün eşi (İzmir 1898-İstanbul 1975) Uşakizade Muammer Bey’in büyük kızı olarak babasının iş adamı olarak tanındığı İzmir'de orta öğrenim gördükten sonra Avrupa gezilerine fırsat buldu.(Paris 1919-Londra 1920) Hukuk öğrenimi yarıda kestiyse de batılı bir hanım olarak çevresinde bilindi. İzmir’in kurtuluşunu takip eden günlerde şehri tehdit eden yangın sırasında Atatürk Göztepe'de ki evlerine misafir oldu. Bu tanışıklık duygusal bir ilişkiye dönüşürken Yeni T.C. kurucusuna batılı bir evliliğin  örneğini gösterme imkânı veriyordu. Evlilikleri çok uzun bir süre sürmediyse de cumhurbaşkanı nın eşi olarak özgürce kamuoyu karşısına çıkma fırsatını iyi kullanması, ilerdeki devrim eylemlerinin temeline iyi bir harç sağladı. Karşılıklı kabulle ayrılmalarından (5 ağustos 1925) sonra kendi köşesinde sessizce ömür sürmeyi yeğledi. Başka bir evlilik yapmadığı gibi Atatürk'ün anısına saygı kusuru yaratabilecek kişisel izlenimlerini basına iletmeyi her zaman geri çevirdi. Boşandıktan sonra aile adının yeni biçimini soyadı olarak kullandı: Uşaklıgil.

LAWRENCE THOMAS EDWARD

İngiliz siyasal ajanı (Galler/Tremadoc 1888-Dorsel/Bovington Camp 1935) İrlanda kökenli bir toprak sahibinin oğludur. Ailesi 1896 da Oxford'a yerleşti. İskoç bir rahibe ile evlenme isteği onun Lawrence soyadını almasına neden oldu. Arkeolojiye olan merakı onun arkeolog D.G.Hogarth ile arkeoloji araştırmalara katılmasını sağladı. Arapça öğrendi.

Haçlı kaleleri adlı bir tezle doktora derecesini kazandı.1911 de savaş gereği askere gidince arkeoloji araştırmaları gereğince Osmanlı topraklarında geniş gözlem ve araştırma yapma imkânı buldu. G.Antep yöresinde Kargamış, Filistin dolayları, Kahire’de gizli servis hizmetine girdi.(1914).Arabistan gezilerinin kazandırdığı bilgi ve tecrübe ile Osmanlı devletine karşı Arapları örgütleme görevini başarılı bir şekilde yürüttü. Mekke Şerifi Hüseyin bin Ali ile oğlu Sonraki Irak Kralı Faysal ile işbirliği yaptı.(1915–1918) Suriye'nin İngiltere yerine Fransa'ya bağlanması üzerine düş kırıklığına uğradığı söylenir. İki kez ad  ve kimlik değiştirerek ,(John Hume Ross adıyla hava kuvvetlerine 1923 te Thomas Edward Shaw kimliğiyle tank birliklerinde yer edinme niyetleri engellenince hava kuvvetleri görevi ile Hindistan'a gönderildi.1929 da İngiltere'ye çağrılıp bir kaç yıl sonra emekli edildi.(1935).Bir motosiklet kazasında öldüğü ortak görüştür. Bilgeliğin yedi dayanağı adlı savaş anılarının yayımının engellenmesi de ayrı bir kuşku kaynağıdır. Eksik basımı 1926 da, tam basımı ölüm yılında gerçekleşti diğer eserleri: Çölde Ayaklanma (1927),Haçlı Kaleleri (öl. Sonra 1955 Yaşamı ve serüvenleri, çeşitli etki ve tepkilere neden olan bir filmi çevrildi.(Arabistanlı Lawrence)

LEONARDO DA VİNCİ

leonardoda vinciİtalyan ressam, Heykel mimar sanatçısı mühendis (Empoli/Vinci 1452-Amboise/ Cloux Şatosu 1510) Floransa da dönemin ünlü sanatçısı Andrea Del Verrocchio'nu (1435–1488) yanına çırak verildi.1472 de floransa ressamlar odasına seçildiyse de daha dört yıl Andrea Del Verrocchio'nu yanında çalışmaya devam etti. Bu dönemin ünlü eserleri Verrochio'nu İsa'nın Vaftizi adlı tablosu üzerindeki bir melek ve manzara ile Vazolu Madonna’dır. Daha sonra bağımsız olarak çalışmaya başladı. Bu dönmede Ginevra Benci Portresi ve Aziz hieronymus adlı tablolarını oluşturdu. Büyük boyutlu "Kâhin kralların bağlılık sunuşu" tablosunu 1482 de Ludovico  Sforza'nın hizmetinde çalışmak için Milano ya giderken bitirmeden bıraktı. Burada Kayalıklar Madonna’sını gerçekleştirdi. Aynı yıllarda Mimarlık tasarımıyla ilgilendi. Bilimsel araştırmalarına ve resim dersleri kitabına başladı.1.Sforza dükü Francisco’nun tunçtan atlı heykeli için doğal büyüklükte kilden bir model oluşturdu. Sforza ların 1499 da devrilmesi heykelin dökümünü gerçekleştirmemesine neden oldu.1500de Floransa'ya döndü. Burada Aziz Anna (Louvre)   tablosuna başladı.1502 de Dük Cesare Borghia 'nın yanında askeri mühendis olarak çeşitli bölgeleri dolaştı. On ay süren bu etkinliği sırasında bugünkü haritacılığın temelini oluşturan harita ve Kent planlarının birçoğunu oluşturdu. Ünlü eseri Monsa Lisa tablosunu oluşturdu. Daha sonra bilimsel araştırmalara giderek daha çok önem verdi. Kadavra keserek incelediği insan bedeninin yapısı üzerine anatomik çizimlerin yapıldığı büyük bir inceleme yazısına başladı. Uçuş denemeleri yaptı hava akımı ve suyun akış yasalarını inceledi.1506 da Milano'ya döndü. Anatomi, bitkibilim ve yer bilim konusundaki araştırmalarını tekrar başlattı. Yaptığı çizimlerle bilimsel resimlemenin de öncüsü oldu.1513 te Roma'ya gitti ününün zirvesinde olmasına rağmen büyük  sipariş alamadı. Burada son resmi Vaftizci Yahya'yı yaptı.1717 de Kral 1.Fracois'in davetlisi olarak Fransa'ya gitti. Kendisine ayrılan Cloux şatosunda çizim ve tasarımları üzerinde çalıştı. Son yaratı evresinin en çarpıcı belgeleri olan Dünyanın Sonu konulu koleksiyonu oluşturdu.

Bir ressam  olarak Leonardo klasik biçemi doruğuna ulaştırdı. Az sayıdaki eserleri, kendisinden sonraki zamanlarda en yüksek yetkinliğin örnekleri sayıldı. Resimlerinde kenar çizgileri katıca çizilmeyip, biçim sanki gölgede kayboluyormuşçasına biraz belirsiz bırakılır. Sfumato (giderek erime) adı verilen ünlü buluşuna dayanan bu biçimlendirme özellikleri öğrencilerin aracılığıyla da başka kuşaklara aktarıldı. Leonardo Rönesans’ın en çok yönlü kişiliğiydi. Çağının çok ilerisinde olan geniş kapsamlı gözlemleri, doğal bilimlerinde sistemli biçimde betimleyici yönteminin başlangıcı sayılır. Aynı zamanda uygulamalı mekanik alanında da eleman ter makine bilgisinin öncüsüdür.

Sanat kuramsal başeseri olan Trattato della Pittura (resim Üstüne İnceleme) tamamlanmamış biçimiyle 1651'de yayımlanabildi.

..

Sorunların geride kalmasına izin vermeyeceğiz

Kahveci: 1 Mayıs’ta gerçek sorunların geride kalmasına izin vermeyeceğiz

Kamu çalışanlarının sorunları ve 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününe ilişkin değerlendirmelerde bulunan Genel Başkanımız Önder Kahveci, “1 Mayıs’ta Anıtkabir’de olacağız. 1919 ruhunu yeniden canlandıracağız” dedi. Kahveci, “Emeğin alın terinin sorunların tartışılması gereken bir gün 1 Mayıs ama maalesef bu olmuyor. Her yıl farklı yerlerde yaşanan bazı görüntülere şahit oluyoruz. Basında bu görüntüler öne çıkıyor ve ne yazık ki gerçek sorunlar geride kalıyor. Devamı

Yeni O.O. Geçiş Sistemi Velilerden Geçemedi!

egitim senYeni Ortaöğretime Geçiş Sistemi Velilerden Geçemedi!

Tarih: 03 Mayıs  

TEOG sınavının kaldırılmasının ardından hemen uygulamaya konulacağı duyurulan yeni ortaöğretime geçiş sınavı hakkında velilerin görüşlerine başvurduk. Web sayfamızdan duyurduğumuz ankete katılan 1372 velinin düşüncesine göre, yeni ortaöğretime geçiş sistemi sınıfta kaldı. Devamı

Lütfen Paylaşalım

.

site ekle site ekle http://www.iyisayfa.net/