Biyografiler J

foto1
Belge form dökümanlar evrak
foto1
Windows word excel powerpoint access frontpage ms paint
foto1
Soru bankası tüm sınıflar branşlar için sorular bilgisayar testleri
foto1
Eba zümre plan hem zümre ve planları
foto1
Açıklamalı atasözleri ve deyimler biyografiler il il Anadolu efsanleri
Atama sorgu zümre eba sivil savunma öğretmen ders kitapları hem gorev dağılımı öğretmen nobet çizelgesi çevre formu çalışma programı arşiv açık öğretim osym teog yök duyuru trafik işaretleri sözler bilmeceler deprem beynimiz çocuğa dini bilgiler sorular cevaplar verimli ders çalışma burs verenler üniversiteler güvengen davranış meb yüz eser sınav soru cevap amerikanın keşfi soykırım Türk tarihi devletleri eğitim motivasyon videoları word excel point mspaint wordart program yazılım donanım skype ascii dos outlook internet frontpage .Read More...

Bizim Okul

İdareci öğretmen ve öğrencilere yönelik bir eğitim sitesi

Tesadüf Değil

Erkeklerin ‘’erkekliği ve erkeklerin ürettiği şiddeti’’ sorgulayarak, yaşanmışlıklarla konuşmaya başlamasının neden çok önemli olduğunu ve kendi açımdan bunun beni korkuttuğunu vurgulamak isterim.Devamı için

...

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

michel jackson JACKSON Michael (1958-2011) 

Amerikalı pop şarkıcısı. Indiana eyaletinin Gary kentinde doğdu. İlk müzik eğitimin gitara çalan babası ve klarnet çalan annesinden aldı. Anne baba ve yedi kardeşten oluşan aile bir aile topluluğu kurarak Roosevelt High Scool da konserler vermeye başladılar. Daha sonra kardeşlerden beşi bir araay gelerek Jackson Five i oluşturdular. Jackson Five in hit olan ilk kapağı "l"m A Big boy now'dur. Soul şarkıcısı diana Ross'un aracılığıyla Benny Fordy ile tanışan Jackson Five ın ünü hızla arttı.Art arda çıkardıkları "ABC" ,The Love you Save ve léll Be There adlı kırkbeşlikleri büyük sükse yaptı. Michael Jackson ilk solo çalışmasını 1972 yılında yaptı. Fakat başarılı olamadı. Michael Jackson'ın Quincy  Jones'la tanışması hayatında bir dönüm noktası oldu. Birlikte yaptıkları "Thriller" adlı albüm onun tek başına büyük bir ün yapmasına neden oldu. Daha sonra "Bad" adlı bir albüm çıkaran Michael Jackson kısa bir aradan sonra "Dangerous" albümünü hazırladı. Fırtınalı bir yaşam ardından hala tartışma konusu olan bir ölümle hayata veda etti.

JAMES COOK

JAMES COOKİngiliz gezgini (Yorkshire/Mortan 1728-Hawaii/Kealake-kua 1779) Yoksul bir ailenin çocuğu olarak eğitim görmeden gemilerde çalışmaya başladı.1755 te Krallık donanmasına katıldı. Quebec için yapılan savaşa katıldı. ve st.Laurence Halicinin deniz haritasını çıkardı.

1763–1767 arası Newfoundland ve labrador kıyılarının haritalarının çıkarılmasıyla görevlendirildi. Bu arada deneyimlerini artırarak 1768 de Venüs'ün dünya  ile  Güneş arasına girmesiyle meydana gelen Güneş tutulmasını incelemek üzere  Tahitiye gönderildi. Daha sonra Yeni Zelanda 'nın kıyı haritalarını altı aylık bir çalışmayla çıkarıp Avustralya ya yöneldi.

Ulaştığı yöreyi Glamorganshire'a benzeterek buraya "New South Wales" (Yeni Güney Galler) adını verdi. Yerli direnişi nedeniyle iç kısımlara ilerleyemedi. Kıyılara İngiltere adına el koyup Batavia'ya (Cakarta) oradan da Ümit Burnu yoluyla ülkesine döndü.(1771).Bir yıl sonra iki gemiyle var olduğu ileri sürülen Terra Australis adlı kıtayı bulmak için yola çıktı.1773 te Yeni Zelanda'ya vardı. Büyük Okyanus'un Güney Yarı Kürede kalan bölümünü taradı. Gemilerinin parçalanmasını göze alarak kutba kadar yaklaştı. Ancak isteğine ulaşamadı. Paskalya adası, Tonga takımadaları nı bulup haritalarını çıkardı.

1775 te İngiltere'ye ulaştı. Royal Society'ye üye seçildi.1776 da bilim adamlarınca varsayılan Büyük Okyanus'u Atlantik'e bağlayan geçidi bulmak üzere üçüncü yolculuğuna çıktı. Ümit Burnu yoluyla Yeni Zelanda'ya oradan' da sosyete adalarına doğru yöneldi. Önceki yolculuklarında gördüğü bir takımadalara kendi adını verdi. Hawaii adalarını buldu ve buraya Sandwiç adaları adını verdi. Oradan Pering Boğazı’na vardı. Kışı geçirmek için gittiği Hawaii de yerlilerle giriştiği çatışma sonucu öldürüldü. Buluşları sonraki gezginlere önemli ipuçları bıraktı. Yolculukları sırasında C vitamini eksikliği ve yetersiz beslenmeden kaynaklanan İskorbüt hastalığına karşı aldığı önlemlerle de hekimlik alanına da  değerli bilgiler bıraktı.

JEANNE D'ARC (1412-1431)

Fransızların ulusal kahramanı. Fransa’nın İngiliz işgali altında olduğu yıllarda dünyaya geldi. Dindar bir köylü kızıydı. Fransa’nın İngiliz işgalinden kurtarılması için kendisinin tanrı tarafından görevlendirildiğini öne sürdü. Kral 7.Charles'i İngilizlerle savaşa ikna etti. Silahlanıp kuşanarak asker giysileri içerisinde 1429 da Orleans'ı kuşatmış olan İngilizleri yenip kenti kurtardı. Ancak kralın ordusunun Paris önlerinde yenilmesinden sonra JEANNE D'ARC ın çabaları bir sonuç vermesi.(1430).Burgonya Dük' ünün kuşattığı Compiegne kentinin yardımına gittiğinde tutsak düşerek İngilizler 'e teslim edildi. Kilise mahkemesi tarafından büyücülükle suçlanarak diri diri yakıldı.19.yy.da ulusal kahramanlığa ve 1920 de Katolik kilisesince azizlik mertebesine yükseltildi.

JEAN JAQUES ROUSSEAU

JEAN JAQUES ROUSSEAU1712 -1778 yılları arasında yaşamış Fransız düşünürüdür.1789 Fransız Devrimine düşünceleriyle yol açanların başında yer alır. Fransız Aydınlanmasını gerçekleştirmiştir. Rönesans’tan zamanına kadar gelişmeleri çok iyi işlemiştir.

Rousseau, demokrasi yönetimlerinin sözcülüğünü yapmış, monarşi yönetimleri ile kıyasıya savaşmıştır. İnsanların doğuştan eşit olduğunu savunur. Eşitliğin özel mülkiyetle bozulduğunu savunur.

Rousseau 'ya göre ilkel insan eşit ve özgündür. Doğal durum toplumların gelişmesiyle özel mülkiyete geçmesiyle ortaya çıktı.

Toplum hakkındaki görüşlerini şu şekilde dile getirir. “İnsanlar yeni güçler yaratamadıklarına, eldeki güçleri birleştirip kullanmaktan başka bir şey yapamadıklarına göre, kendilerini korumak için yapacakları tek şey yapamadıklarına göre kendilerini korumak için yapacakları tek şey birleşerek diretme gücünü alt edebilecek bir güç birliği kurmak, bu güçleri bir tek dürtücü güçle yönetmek ve elbirliğiyle harekete getirmektedir."

Toplum sözleşmesinin özeti şöyledir: "Her birimiz bütün varlığımızı ve bütün gücümüzü bir adada genel istemin buyruğuna verir ve her üyeyi bütünün bölünmez bir parçası kabul ederiz."

Mülkiyet hakkındaki düşünceleri şöyledir:

"topluluğun her kişisi, topluluk kurulduğu zaman varı yoğu ve bütün güçleriyle kendi olduğu gibi topluma verir. Devlet, toplum sözleşmesiyle bütün üyelerinin mallarına sahiptir. Devlet içinde bu sözleşme bütün hakların temelidir. Ama başka devletlere karşı sadece ilk oturma hakkı vardır ki bu hakkı da kişilerden alır.İlk oturma hakkı ,güçlerin hakkından daha gerçek olmakla birlikte ancak mülk düzeninin kurulmasından sonra gerçekten bir hak olur. Her insanın kendisine gerekli olan her şey üstünde doğal olarak hakkı vardır"

ROUSSEAU JEAN JAQUES egemenliğin kullanılışına göre hükümet şekillerini şöyle tanımlar: “Egemen varlık, yönetim görevini bütün halka ya da halkın büyük bir bölümüne bırakabilir. Yönetici yurttaşları sayısı öbür yurttaşların sayısı geçer. Bu çeşit yönetime demokrasi denir.

"Egemen varlık, yönetim işini bir azınlığın eline bırakabilir. Bu da aristokrasidir." "Egemen varlık, yönetimi tek bir kişinin eline bırakabilir. Bu da monarşidir.

ROUSSEAU JEAN JAQUES devleti, toplumu, aileyi toplum sözleşmesine dayandırır. Önemli eserleri şunlardır:

1-Bilimler ve sanatlar üstüne söylev,  2-Eşitsizliğin kaynağı üzerine söylev,  3- Siyasal Ekonomi üzerine Söylev  4-tiyatro oyunları üzerine d'Alembert'e Mektup 6- Toplum sözleşmesi

JİVKOV Todor (1911-.....)

Bulgar devlet adamı. Basımevi işçisiyken genç yaşta komünist partisine girdi.2.dünya savaşı sırasında Faşizme karşı savaşan Partizanlar ordusunda Sofya bölgesi komutan yardımcılığı yaptı (1943-1944).Komünist rejim kurulduktan sonra merkez komitesi üyeliğine ve Sofya Belediye başkanlığına seçildi.(1948).Bir süre sonra parti genel sekreteri oldu(1954).(1962-1971) yılları arasında başbakanlık yaptı.1971 yılında Devlet Başkanlığını da üstlendi. Jivkov Stalinci bilinen eski yöneticileri görevden uzaklaştırmakla birlikte Sovyetler Birliği'ne her zaman bağlı kaldı. Buna karşın komşuları başta olmak üzere Batılı ülkelerle de yakın ilişkiler kurmaktan çekinmedi.1989 yılında Sovyetler Birliği'nin baskılarına dayanamayarak görevinden ayrılmak zorunda kaldı.

..

Sorunların geride kalmasına izin vermeyeceğiz

Kahveci: 1 Mayıs’ta gerçek sorunların geride kalmasına izin vermeyeceğiz

Kamu çalışanlarının sorunları ve 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününe ilişkin değerlendirmelerde bulunan Genel Başkanımız Önder Kahveci, “1 Mayıs’ta Anıtkabir’de olacağız. 1919 ruhunu yeniden canlandıracağız” dedi. Kahveci, “Emeğin alın terinin sorunların tartışılması gereken bir gün 1 Mayıs ama maalesef bu olmuyor. Her yıl farklı yerlerde yaşanan bazı görüntülere şahit oluyoruz. Basında bu görüntüler öne çıkıyor ve ne yazık ki gerçek sorunlar geride kalıyor. Devamı

Yeni O.O. Geçiş Sistemi Velilerden Geçemedi!

egitim senYeni Ortaöğretime Geçiş Sistemi Velilerden Geçemedi!

Tarih: 03 Mayıs  

TEOG sınavının kaldırılmasının ardından hemen uygulamaya konulacağı duyurulan yeni ortaöğretime geçiş sınavı hakkında velilerin görüşlerine başvurduk. Web sayfamızdan duyurduğumuz ankete katılan 1372 velinin düşüncesine göre, yeni ortaöğretime geçiş sistemi sınıfta kaldı. Devamı

Lütfen Paylaşalım

.

site ekle site ekle http://www.iyisayfa.net/