foto1
Belge form dökümanlar evrak
foto1
Windows word excel powerpoint access frontpage ms paint
foto1
Soru bankası tüm sınıflar branşlar için sorular bilgisayar testleri
foto1
Eba zümre plan hem zümre ve planları
foto1
Açıklamalı atasözleri ve deyimler biyografiler il il Anadolu efsanleri
Atama sorgu zümre eba sivil savunma öğretmen ders kitapları hem gorev dağılımı öğretmen nobet çizelgesi çevre formu çalışma programı arşiv açık öğretim osym teog yök duyuru trafik işaretleri sözler bilmeceler deprem beynimiz çocuğa dini bilgiler sorular cevaplar verimli ders çalışma burs verenler üniversiteler güvengen davranış meb yüz eser sınav soru cevap amerikanın keşfi soykırım Türk tarihi devletleri eğitim motivasyon videoları word excel point mspaint wordart program yazılım donanım skype ascii dos outlook internet frontpage .Read More...

Bizim Okul

İdareci öğretmen ve öğrencilere yönelik bir eğitim sitesi

.

...

...............

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

MS Paint 2007

MS Paint 2007 öncekilerle aynı işlemleri yapar aralarında ki fark sadece görselliktir. Önceki açıklamalarımızı okuyarak istediğiniz çalışmayı yapabilirsiniz.

Aşağıdaki fotoğrafa bakalım neler görüyoruz.

 image030

Bir ok işareti üzerine tıklayınca açılan pencereden paint menulerini görüp istediğimiz seçeneği üzerine tıklayarak açar çalıştırırız.

İkinci sırada “Giriş/Pano” Burada Kes,(seçilen alanı istenilen yere yapıştırmak için hafızaya(Panoya) alır), Yapıştır (Belleğe alınan veriyi istenilen yere yapıştırır), Kopyala(Bir yerden başka bir yere taşımak istediğimiz veriyi belleğe(Panoya)  alır) işlemlerini görüyoruz. Daha önce ms paintte anlattığımız “kes/yapıştır” ve “kopyala/yapıştır” işlemlerini aynen uygularız.

Devamında “Giriş/Resim” burada biraz daha farklı işlemler yapabiliriz peki bunlar bedir?

Kırp Aşağıdaki resimde kırpma işlemini görüyoruz istediğimiz alanı kırp komutunu tıklayıp aktif hale gelen mausumuzun sol kulakçığı bastırıp çektik ve çekilen alan kesildi ve kırparak alanı del tuşuna basıp sildik her ikisini de yapabiliriz.

 image031

Yeniden boyutlandır sayfamızı istediğimiz oranda büyütüp küçültebiliriz komutu tıklayalım açılan pencereye sayfa ölçülerini girelim tamam komutunu tıklayınca ekrandaki verinin istenilen oranda boyut değiştirdiğini göreceğiz.

 image032

Seç Ekranda nasıl bir şekil istiyoruz onun seçimini yaparız. Dikdörtgen mi serbest şekil mi hangisini istiyorsak üzerine tıklar mausu aktif hale getiririz. Sonrada sol kulakçığından bastırır ekranda istediğimiz şekli oluşturur keseriz.

 image033

Yukarıdaki resimde hem menüyü hemde ekranda oluşturmak istediğimiz dikdörtgenin seçilmiş halini görüyoruz.

Diğer bir komut ise “döndür” Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi seçili olan alanı ne yöne kaç derece döndürmek istiyorsak seçeneği tıklarız. Ben burada dikdörtgeni 90 derece sola döndürdüm

image034

Giriş/ Araçlar Paintte çalışırken hangi araçlara ihtiyaç duyarız bunun seçimi için kullanacağımız menu

image035

fırçalar kalınlığına göre biçimine göre hangisini istiyorsak üzerine tıklayıp seçeriz daha sonrada mausumuzun sol kulakçığını bastırıp ekranda şeklimizi çizeriz.

Diğer araçlar Sırasıyla :

image036

Kalem Ekranda mausu kullanarak çizgi çizeriz.

Renkle doldur. Seçtiğimiz rengi ekranda seçili alana yerleştirmek için kullanırız.

Metin ekranda istediğimiz alana metin eklemek için kullanılır. A harfi üzerine tıklayıp ekranda metin eklemek istediğimiz bölgeye mausumuzla tıklarız oluşan pencereye istediğimiz metni yazar yazı tipini boyutunu rengini konumunu ayarlarız. Metni yazmaya başlamamızla “Yazı tipi “ menusu ekranda açılır. İstediğimiz seçenek üzerine mausumuzla tıklayıp işlemimizi gerçekleştiririz daha önceki işlemlerden pek farklı bir tarafı yok.

image037

Silgi ekranda istediğimiz alanı silkmek için kullanılır. Silme işlemi için üzerine tıklayıp aktif hale getirmemiz yeterli

Renk seçici ekranda istediğimiz bir rengi seçmek için kullanırız. Burada normal renkleri seçmek kolay fakat daha fazla seçenek istediğimiz zaman çok küçük noktacıklara ulaşmamızı sağlamak için renk seçiciyi kullanmamız tavsiye edilir.

Büyüteç Resimde veya çalışma penceremizde istediğimiz bir bölgeyi seçmek için kullanılır.

image038

Giriş/Şekiller. Burada ekranda oluşturmak istediğimiz şekli mausla tıklayıp ekranda mausun sol kulakçığını bastırıp çekerek çizeriz

Giriş/Anahat ekranda çizdiğimiz şeklin kenar çizgilerinin kalınlık renk gibi özelliklerini ayarlamamızı sağlar. Çizgi kalınlığını ayarlamamızı sağlar tabii ki buradaki işlemlerin tümünü gerçekleştirebilmemiz için şekil ekran aktif olmalı şekil ekranda aktif olmalı yoksa işlemi gerçekleştiremeyiz.

Renkler Ekranı hangi renkle doldurmak istiyoruz veya çalıştığımız alanı hangi renkle doldurmak istiyoruz bunun için seçim yapmamıza imkân sağlar eğer aradığımız renk burada yoksa o zamanda

image039

Renkleri düzenle komutunu tıklayarak daha çok seçenekle işimize devam ederiz. İşte buradaki renkleri seçmek için de kullanmamız gereken araç Renk seçici komutudur.

Paintte kullanacağımız son komut ise Görünüm komutudur.

image040

Komutta bulunan tüm menüler aktif haldedir. Bunlar

Yakınlaştır Üzerine tıkladıkça Ekrandaki şekli büyütür.

image041

Uzaklaştır Üzerine tıkladıkça Ekrandaki şekli küçültür.

image042

%100 şekli tam boyutuna getirir.

Cetveller Ekrana cetveli çağırır.

Kılavuz Çizgileri ekrana kılavuz Çizgilerini çağırır

Durum çubuğu ekranın alt kısmına çalışma dosyamız hakkındaki bilgileri içeren durum çubuğunu çağırır

Tam ekran çalışma ekranımızı araç çubuklarını kaldırarak tam ekran yapar. Mausumuzla üzerine tıklayarak veya ESC tuşlarına basarak normal ekrana döneriz

 

..

Lütfen Paylaşalım

.

site ekle site ekle http://www.iyisayfa.net/